Organizacija časa za vretenom
V Biskvitu poleg samostojnega ‘handbuildinga’ nudimo tudi možnost najema lončarskega vretena. Termini so dolgi uro in pol, seveda pa jih lahko rezervirate več zapovrstjo. V spodnjih vrsticah bomo na predlog mentorice Daše Kogoj zapisali, kako si je termine za vretenom smiselno razporediti, da bomo čas kar najbolje izkoristili
.Mimogrede, vretena je zasnoval in so-izdelal Vid Polončič, predstavitev pa si lahko ogledate v spodnjem videu.
Vsekakor velja, da je za najem lončarskega vretena dobro imeti predznanje (tečaj v Biskvitu ali kje drugje, učenje doma…). Za tehnična vprašanja bo sicer v Biskvitu vedno nekdo na voljo (npr. kako spremeniti smer vrtenja vretena, kako pravilno sneti "tisti krožnik, na katerem vrtimo").
Seveda lahko kombinirate katerekoli dneve, ne le srede in četrtke :) Kmalu boste spoznali svoj ritem, hitrost vrtenja in kondicijo.
Obisk Biskvita v sredo
Zakupim en termin (1,5 ure) na lončarskem vretenu.
Pripravimo kroglice, iz katerih bomo naredili izdelke. Poskusimo se spomniti, kako hitro delamo in pripraviti primerno število kroglic.
Približno 20 min (eno ali dve kroglici) si vzamemo za "ogrevanje" na vretenu - vadimo centriranje in dvigovanje v cilinder.
Sledi ustvarjanje. Preden izdelke odstranimo z vretena, jih dobro obrišemo, da niso tako spolzki. Odlagamo jih na desko, po koncu ustvarjanja pa jih pokrijemo s polivinilom in odložimo na polico, namenjeno izdelkov v nastajanju. Pozorni smo, da izdelke dobro pokrijemo (predlagamo, da z več plastmi folije)
Vreteno temeljito očedimo, da je nared za naslednjega uporabnika.
Obisk Biskvita v četrtek
Včeraj smo torej naredili 4 skodelice. Danes jih bomo postružili in dvema namestili ročaje. Rezerviramo termin.
Priporočamo, da v Biskvit pridete približno pol ure pred začetkom termina, da odkrijemo svoje izdelke, saj bodo ti še vedno nekoliko vlažni.
OPOMBA: Sčasoma boste ugotovili, kako tesno morate poviti izdelke in kako dolgo jih lahko (oz. morate) pustiti, da bodo ti primerni za struženje. Dejavnikov je ogromno, recimo količina vode na izdelku, debeline sten, velikost izdelka, temperatura zraka, tesnost povijanja v folijo… Recepta, žal, ni; podajamo lahko le predloge in nasvete.
Če so izdelki s prejšnjega termina še nekoliko prevlažni, lahko na začetku nekaj časa posvetimo vaji in izdelamo še kakšen cilinder - študije lahko brez slabe vesti tudi vržete v reciklažo, saj je ravno repeticija tista, ki vas bo pripeljala do mojstrstva (in cel kup poskusnih izdelkov, za katere moramo pač presoditi, ali je končevanje in žganje res smotrno).
Ko so sredini izdelki primerno suhi za struženje, si pripravimo glino, iz katero bomo naredili kačice za fiksiranje skodelic na vreteno in stružni nožek.
Postružimo, naredimo ročaje in izdelek odložimo na police v studiu za končno sušenje. Predlagamo, da jih tudi tukaj pokrijete s folijo, da se ročaji sušijo počasneje. S tem preprečimo morebitne razpoke.
Na koncu pospravimo ostružke, očistimo vreteno, si za nagrado privoščimo kos biskvita in veselo krenemo domov.
Predlog urnika pripravila: Daša Kogoj