Priprava gline (gnetenje in tehtanje)

TEHTANJE GLINE

Če želimo, da so naši izdelki približno enakih velikosti, je najlažje, da si glino stehtamo. Na tole poglavje se boste še vračali, ko boste bolj točno vedeli, kaj želite izdelati in kako veliki bodo ti kosi. Navedene gramature so zgolj informativne in namenjene predvsem temu, da približno veste, kje začeti. Tehnike so razložene v nadaljevanju.

  • tehnika pinch/ščipanje

    tapas krožniček, espresso skodelica : do 200 g

    štamprle: cca 160g

    skodelica za kavo: 400-450g

    opomba: kepe gline, težje od 450g, bomo težko obdelali s ščipanjem, saj smo pri tem načinu oblikovanja popolnoma odvisni od lastnih rok, velikosti dlani in dolžine prstov. Pri večjih kepah tako ne bomo dosegli dna skodelice in bo ta ostal predebel.

  • tehnika oblikovanja iz ploskev

    tapas krožniček: 200g

    srednji krožnik (d=19 cm): 650g velik krožnik (d=24 cm): 1000g

    plašč skodelice za kavo: 400g

    dno skodelice: 150g

    plašč srednje velike vaze: 1000g dno takšne vaze: 200-300g

REZANJE

Glino lahko odrežemo z laksom (konca si čvrsto ovijemo okrog prstov) ali odtrgamo kar z roko.

GNETENJE GLINE

ZAKAJ?

Glino gnetemo zato, da dobimo enakomerno teksturo in da se znebimo morebitnih zračnih mehurčkov. Nekatere gline so, ko jih vzamemo iz paketov, zelo mokre, spet druge delujejo trde, pa z gnetenjem postanejo mehke in voljne.

KAKO?

Postopek gnetenja je prikazan v videu. Pozorni moramo biti predvsem na to, da gnetemo ravno prav časa. Namen ni izsuševanje gline, saj mora biti kepa po koncu mehka, voljna, enakomerna. Čas ali prepogibe je zelo težko določiti, saj je tu ključen občutek. Brez skrbi, kaj kmalu boste obvladali.

Previous
Previous

Tehnika pinch (ščipanje gline)

Next
Next

Priprava delovne površine